Unikátní sbírka módních fotek

Cesta od návrhu k outfitu, který má zaujmout návštěvníky módní přehlídky a následně celý svět, není krátká. Návrháři připravují tak zajímavé kolekce, že je škoda, pokud by skončily v propadlišti dějin. Naštěstí existují evropské digitalizační snahy. V jejich rámci je online zveřejňováno také umění souvisejí s módou a oděvní výrobou, zejména počáteční kresby a fotografie realizovaných návrhů z módních mol. Prohlédněte si ty nejzajímavější právě teď.

Europeana Fashion

Možná jste doteď neznali web Europeana (na webu ho naleznete s příponou .eu). Projekt má za cíl uchovávat a zpřístupňovat evropské kulturní dědictví a je do něj zapojeno mnoho vážených institucí. A protože ve sbírkách mnoha knihoven, škol a muzeí se nachází také množství materiálů k módě, je Europeana dobrým výchozím bodem, pokud hledáte inspiraci související právě s návrhářstvím a nositelným designem. Sbírka pojmenovaná jednoduše „Fashion“ má vlastní adresu:

https://www.europeana.eu/portal/cs/collections/fashion

Co je součástí této sbírky? Třeba fotografie z prestižních módních přehlídek minulosti, na kterých byly představeny kolekce proslulých návrhářů. Jen díky pečlivé digitalizaci je možné prohlížet outfity online, protože jinak by skončily jako pouhé negativy někde v archivu, pokud by vůbec byly zachovány. Která konkrétní zvučná jména jsou reprezentována? Pojďme si některé jednotlivé krále a královny módního umění, respektive exkluzivní módní domy, zastoupené v Europeana Fashion, krátce představit.

Christian Lacroix

Už samotné jméno má francouzský šmrnc. Není divu, že tato značka založená v roce 1975 slavila obrovské úspěchy. Sláva sice trochu pohasla, když zakladatel, návrhář Lacroix, většinu firmy prodal a noví majitelé nedokázali udržet finanční výsledky, ale proč nezkouknout přehlídky z dob, kdy Christian vytvářel neuvěřitelně krásné a originální modely?

Yves Saint Laurent

Nedá se nic dělat, francouzská jména světu módy dominují. I když Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent se narodil v Alžírsku. Jeho módní kariéra trvala několik desítek let, během kterých se vypracoval na jednu z nejkreativnějších myslí v módním byznysu. Výrobky opatřené značkou YSL se staly symbolem luxusu a úspěchu. Pokochejte se nádhernými materiály, nositelnými střihy, zajímavou barevností, poutavými vzorky…

Chanel

Šanel… To jméno má tak proslulý zvuk, ať už ve spojení s oblečením, nebo třeba luxusními parfémy (znáte pořekadlo, že to nejdůležitější, co má žena na sobě mít, je Chanel No. 5?). Přitom zakladatelka značky, Gabrielle „Coco“ Chanel se rozhodně nenarodila se zlatou lžičkou u pusy, její život zahrnoval i strádání a následný boj proti konvencím. Podívejte se na výsledky práce její, jejích týmů a následovníků.

Valentino

Opusťme na chvíli Francii a podívejme se do Itálie, kde se narodil Valentino Garavani. V modelech jeho značky našly zalíbení třeba Elizabeth Taylor, Jacqueline „Jackie“ Kennedy-Onassis nebo Sophia Loren. Fotografie v Europeaně zachycují odvážně barevné modely, plné vzdušnosti a lehkosti, povlávajících vrstev, chytrých zdůraznění ženské siluety. Mnohé modely je možné označit za nadčasové.

Givenchy

Zajímá vás značka, které důvěřovala třeba Audrey Hepburn nebo Grace Kelly? Pak se potěšte pohledem na kreativní práci šlechtice de Givenchy. Jeho dům módy byl založen už v roce 1952. Dokázal se odlišit i tím, že mnoho jeho modelů bylo takzvaně ready to wear, nejednalo se tedy o haute couture, vhodnou akorát na mola, ale o šaty, po kterých mohla toužit každá žena.

Christian Dior

Kdo by to byl řekl, že král světové módy se narodí v normandském městě Granville, a to ještě do rodiny obchodníka se zemědělskými potřebami? A přece se tomu tak stalo. Značka Dior postupně vykvetla do synonyma krásy a bohatství, jak v kolekcích pro přehlídky (již zmíněné haute couture), tak v konfekci (prêt-à-porter). Butiky Dior jsou vyhledávaným místem luxusních nákupů.

Emilio Pucci

Možná nejméně známé jméno z našeho výběru patří návrháři z Florencie, žijícímu mezi lety 1914 a 1992. Na fotografiích jeho děl vás uchvátí použití geometrických vzorů, stejně jako celý kaleidoskop zářivých barev látek, ze kterých jeho švadleny šily. Jeho modely jsou tak skvělou součástí digitalizovaných sbírek pro potěchu i inspiraci všech milovníků módy, designu a umění.