Dámský zimní a jarní šatník

Přerod zimy v jaro je takovým zvláštním obdobím. V zimě ještě mohou udeřit mrazy, cesty pokrýt led (tedy ve městě spíš rozšlapaná sněhová nadílka), ale zároveň už je zima často mírná, bez skutečně nízkých teplot. Šatník musí být připravený na příchod první teplých dnů, návrat příjemného slunečního svitu.

Kabáty

Když ještě hrozí nečas, zůstává základním kusem v šatníku, nebo lépe řečeno na věšáku, poctivý kabát. Přestože samozřejmě můžete dát přednost pohodlí, jaké přináší sportovnější bunda, díky speciálním materiálům, vodě a větru odolným a současně prodyšným, nic nenahradí eleganci dobře padnoucího kabátu. Na výběr máte modely s kožíškem i bez, různě střižené a různé délky. Už se příliš nenosí délka plášťů až ke kotníkům, spíše k lýtkům nebo ještě kratší (nohy zahřejete punčocháči, kozačkami, kalhotami).

Ptáte se, jestli se teď víc nosí jednořadé nebo dvouřadé zapínání? Široký nebo úzký límec? Kabát s páskem nebo bez? Odpověď je jednoduchá. Móda je nyní liberální a oceňuje především osobitost, takže nemusíte následovat jeden trend. Mnohé dámy vybírají kabáty i v second handech, kde často narazí na levné a přitom velmi kvalitní poklady. Paleta barev pro ženy je navíc u kabátů mnohem širší než u pánských svrchníků, velmi slušivé jsou odstíny béžové a velbloudí srsti. Ulice pak navíc nepůsobí příliš pochmurně, s lidmi, co na sobě mají něco jiného než uniformní černou a tmavě modrou.

Svetry a svetříky

Svetříků není nikdy dost! Snadno je odložíte, pokud je vám už teplo. Není tak problém přizpůsobit se jakémukoli počasí. Svetry z kvalitních materiálů bývají navíc velmi lehoučké, i když dokážou zahřát, takže vám nebudou překážet třeba v tašce svou hmotností nebo neskladností. Nejtěžší otázka zní, jestli mít více levnějších svetrů v různých barvách a stylech, ale ne tak kvalitních, nebo jeden dva drahé ze super materiálu. Jednoznačná odpověď neexistuje, záleží samozřejmě i na finančních možnostech.

Jakmile ale jednou okusíte na vlastní kůži takový kašmírový svetr, už těžko se budete smiřovat se žmolky dělajícím akrylem v levnějších konfekčních řetězcích. Ručně zpracovávaná pravá kašmírová vlna je střižena z kašmírských koz, pocházejících z Tibetu. Jejich srst má vynikající vlastnosti, kterých si lidé všimli už před dvěma tisíci roky, možná ještě dříve. Velmi hladká vlákna jsou naprosto „nekousavá“ a báječně hřejí už při velmi tenké vrstvě. Dobře utkaná kašmírová vlna drží tvar, takže nehrozí, že se svetr vytahá do nevzhledného kousku, který budete moct vzít už jen na doma.

Sáčka

Jakmile se začíná oteplovat, můžete postupně začít ze skříně vytahovat oblíbené halenky, košile a trička. Stále to však chce mít v záloze něco, co v případě zejména podvečerního a večerního chladu přehodíte přes studená ramena. Něco, čím se zahřejete, pokud by jarní bunda nestačila. Velmi slušivá jsou sáčka, jde je nosit jak ke kalhotám a sukním, tak i k šatům. Využijete je nejen v kombinaci s halenkami, ale i na tričko, body, košili v pánském stylu. Dobře střižené sako lichotí většině postav, pokud správně zvolíte velikost. V dámském sáčku byste se neměla ztrácet, to by pak působilo, že není součástí vašeho outfitu, ale máte ho pouze půjčené proti chladu od nějakého gentlemana.

Jarní oblečení

To, co nosíme, často ovlivňuje naši náladu. Zkuste nějaký rok, s vykvetením prvních jarních květin, oživit také svůj šatník o jarní barvy, nejlépe příjemné pastelové odstíny. Pokud to s nimi nepřeženete a budete je mít třeba jen na jednom kousku oblečení, nemusíte se bát, že by zrovna vašemu barevnému typu neslušely, dopřát si je mohou nejen blondýnky. Tím, že se trošku oddělíte od masy, nosící nenápadné fádní barvy, posbíráte všude, kam přijdete, plusové body a vzbudíte jen a jen obdiv.