Šaty pro každou příležitost

Šaty… Kouzelné slovo, které v sobě skrývá nekonečně mnoho modelů, s různým střihem, barvou, vzorkem, celkovým provedením. Pokud si vyberete správně, se šaty uspějete na vysoce formální příležitosti i v pohodlí domova. A kde jinde se krásnými šaty kochat, než na internetu, kde je nabídka nejširší. Každý model je včetně rozměrů a materiálů popsán tak, abyste rovnou mohla nakoupit všechny, které vás zaujmou na první pohled!

Malé černé a další koktejlové šaty

V historii dámy nosily těžké a dlouhé šaty, které zahalovaly a zdobily tak, že byly příšerně nepraktické. Jen spodní část se spodničkami a obručemi mohla vážit několik kilogramů. Není divu, že jak přišlo uvolnění společenských mravů, ženy sáhly po daleko příjemnějším společenském oblečení. Takzvané malé černé, anglicky little black dress, mívají jednoduchý střih a kratší délku. Nosí se k nim silonky a lodičky, mimo interiér se překrývají kabátkem nebo kožíškem. Doplňují se šátkem nebo šperkem na krku, vysoce elegantní je spojení se slušivým kloboukem. Malé černé se hodí téměř na jakoukoliv společenskou příležitost, zvlášť v dobách, kdy na formality není kladen takový důraz. Uspějte s nimi na pohovoru, denních společenských setkáních, konferencích, zkouškách, rautech, vernisážích apod. Nehodí se však pro vysoce slavnostní večerní události, jako jsou honosné plesy a státní setkání, tam patří dlouhé večerní šaty.

Večerní róby

Dlouhé šaty neobléká většina žen každý den. Věnujte jejich výběru náležitou péči. Odborníci na etiketu se shodují, že večerní róby by neměly být příliš vyzývavé. Ženskost je možné zdůraznit i bez toho, aby dekolt téměř nic neskrýval. Neberte si v tomhle ohledu příklad z některých rádoby celebrit a zaměřte se spíše na rafinovanost, než lacinou prodejnost. Střih šatů vám musí vizuálně sedět a musíte se v něm dobře cítit. Nenechte si vnutit třeba korzet, pokud vám nesedí. Sluší jen některým typům postavy, online najdete spousty typů. Dámy v určitém věku přestávají vyhledávat odhalování celých paží, ty můžou ke společenským šatům zvolit různé krátké kabátky, šátky, pelerínky. Materiál večerních šatů by měl být reprezentativní, žádoucí je i lesk a třpyt, samozřejmě ve vkusné míře. Cení se doplňky, jako jsou drahocenné šperky. Pozor však na to, že by neměly narušit vzhled róby, nevhodná je třeba výrazná brož. Ta patří na kostýmek, který oživí, ale ne na nositelné umění samo o sobě, jakým večerní šaty jsou.

Letní šaty

Opakem formální zdobnosti večerních rób jsou příjemné a pohodlné letní šaty. Mívají lehké a svěží vzory, veselé barvy, uvolněný střih. I pro dospělé ženy vycházejí z dívčí módy, nebývají nijak přehnaně sexy, spíše romantické. Lemy může zdobit aplikace, různě řešený bývá výstřih. Materiálem by měla být bavlna nebo hedvábí, přírodní látky jsou do horkého období roku vhodnější než syntetika. Nevadí ale menší umělá příměs, například elastanu, vpravená do tkaniny pro větší pohodlí a snadnější údržbu. Není bez zajímavosti, že i lehké letní šaty mohou být dlouhé až na zem, mnohé styly (indiánský, hippie apod.) s tím pracují přímo v základu.

Svatební šaty

Mnohé e-shopy s oblečením nabízejí i svatební šaty. Tedy ne přímo pro nevěstu, pro ty musíte jít do specializovaného obchodu, pokud chcete princeznovskou klasiku s množstvím volánů, ale šaty vhodné na neokázalou svatbu, nebo pro družičky a svatební hosty. Obecně pro ně platí stejná pravidla jako pro malé černé a večerní róby. Mnohé nevěsty původně plánovaly tradiční princeznovskou svatbu v bílé róbě s nabíranou širokou sukní a korzetem, ale nakonec se zamilovaly do daleko méně strojeného obřadu, třeba v krásné zahradě, a zvolili komfortní letní šaty s originálním vzorkem. Však je to váš život, milé dámy, takže šaty si můžete vybrat přesně podle svého vkusu. Nejžádanější modely pořídíte online.